Świat muzyki, czyli kilka słów o dźwiękach i ciszy. - montemmedia.pl

wpokoiku.pl

Świat muzyki, czyli kilka słów o dźwiękach i ciszy.

Muzyka jest jedną z tych rzeczy, które towarzyszą nam jeszcze przed narodzinami. Bicie serca matki, brzmienie jej oddechu, szum wód płodowych – to skład pierwszej orkiestry naszego życia.

Dlaczego muzyka jest tak ważna? Dlaczego jest jedną z pierwszych rzeczy odczuwanych przez człowieka?
Muzyka stymuluje nasz rozwój. Pobudza współpracę obu półkul mózgowych, rozwija koordynację ruchową i procesy myślowe, pobudza naszą wyobraźnię. Mogłabym wymieniać jeszcze długo: uczy panować nad emocjami, rozwija umiejętność koncentracji i wyostrza wrażliwość. Ale najważniejsze są właściwie dwie rzeczy: muzyka stymuluje nasz mózg i odbieramy ją intuicyjnie. 

Jak więc bawić się z dzieckiem dźwiękami? Jak wspierać jego muzyczny rozwój?
Nie powinniście mieć problemu z zakupem muzyki i słuchowisk dla dzieci. Ale z własnego doświadczenia wiemy, że nie trzeba dziecku włączać muzyki dziecięcej. Im szybciej pozna Wasz gust muzyczny, tym mniejsze szanse na konflikt brzmień w przyszłości.
Jeśli dziecko jest oswojone z piosenkami, spróbujcie pobawić się dźwiękami. Muzykę głośną zestawcie z delikatną, dźwięki relaksacyjne z energetycznymi, niskie tony z wysokimi. Kontrasty dobrze wpływają na świadomość brzmień (i na pracę mózgu).
Nacieszyliście się już różnorodnością wrażeń słuchowych? Czas na ciszę. Nie bombardujcie dziecka i siebie nadmiarem bodźców. Wszyscy potrzebujecie chwili spokoju, by się zregenerować.
A gdy odpoczniecie, spróbujcie zainspirować dziecko do tworzenia dźwięków. Jeżeli dziecko jest bardzo małe, pomoże mu odpowiednia książeczką sensoryczna. Na rynku jest ich dużo. A możecie spróbujecie sami z dzieckiem stworzyć taką książeczkę? Potrzebujecie tylko kawałka grubej tektury, kilku dużych guzików, mocnego kleju i zapału. Tekturę (format A5) złóżcie na pół.  Wewnątrz  przyklejcie guziki tak, by guziki obijały się o siebie, gdy dziecko będzie składać książeczkę. Spróbujcie!  Mała rzecz, a cieszy. Sprawdziliśmy na sobie.
Jeśli macie starsze dziecko, wybór wydaje się prostszy. Dziecko ma ulubioną bajkę? Polecamy instrument licencyjny z postaciami z bajek. Dziecko jest spokojne, wrażliwe, nie lubi się rozpraszać? Poszukajcie czegoś z naturalnych materiałów. Najważniejsze jest jednak to, aby kontakt z muzyką po prostu sprawiał Wam radość.


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dziecko
Wspominacie czasem, jak wyglądało nasze dzieciństwo w latach 80? 90? Całe dnie spędzaliśmy na dworze, jeździliśmy na rowerach bez kasków, w samochodzie nikt nie słyszał o fotelikach, a oranżadę piliśmy z jednej butelki. Żyjemy. I chociaż jako rodzice pilnujemy, żeby nasze dzieci zapinały pasy w samochodzie, a na nartach i rowerach śmigały w kaskach, czy nie uśmiechamy się czasem do siebie, wspominając jazdę na rowerze bez hamulców?  Dzieciństwo bez stałej kontroli rodziców to pasmo wielkich przygód i drobnych sukcesów. Na podwórku kształtowały się nasze pierwsze przyjaźnie, uczyliśmy się dzielnie znosić porażki („o nie, dlaczego to mnie znów złapali jako pierwszego”) i co ważne – większość z nas nie chorowała zbyt wiele, hartowaliśmy się naturalnie, bez suplementów diety.  W dobie XXI wieku, w dobie komputerów, tabletów, smartfonów i konsoli, dzieciństwo wygląda trochę inaczej.  I to jest w porządku! Fajnie, że dziecko może korzystać np. z aplikacji „Quik” do tworzenia filmów. Jest ona tak prosta, że ośmiolatek dzięki niej nagra filmy, dobierze do nich muzykę i dopisze teksty. Dobrze, że maluchy mogą naturalnie oswajać się z językiem angielskim. My, wychowani w latach ’80, ’90, nie mieliśmy dostępu do piosenek, filmów i gier stworzonych przez native speakerów z Wielkiej Brytanii. I większość z nas  ma bardzo słaby angielski akcent…
WIĘCEJ
Dziecko
Pamiętacie swój pierwszy dzień w szkole? Jakie uczucia Wam towarzyszyły? Jeśli wynieśliście z domu strach przed nauką i karą – najprawdopodobniej towarzyszył Wam strach. Jeżeli jednak Wasi rodzice potrafili przekazać Wam wiedzę w przystępny i zabawny sposób, zapewne zapamiętaliście szkolny czas jako jeden z najpiękniejszych w życiu. Te dobre doświadczenia warto przelać na ukochane maluszki. Przed zaprowadzeniem brzdąca do szkoły, warto się w nią… pobawić. Kupcie blok rysunkowy, kredki, farby i zeszyty. Możecie ćwiczyć pisanie literek, rysowanie szlaczków i malowanie obrazków. Drodzy rodzice, jeśli przez jakiś czas poudajecie nauczycieli, przyzwyczaicie Wasze dzieci do tego, że w szkole będą poddawane ocenie i czasami zdarzy się, że wykonane przez nie zadania będą wymagały poprawy. Nie bądźcie surowi, ale pomagajcie naprawić każdy błąd i tłumaczcie dlaczego jest to ważne.
WIĘCEJ
Dziecko
Pokój dziecka to miejsce, w którym twój szkrab dzień po dniu dokonuje małych i wielkich rzeczy.  Dlatego tak ważne jest, aby było to miejsce dostosowane do jego potrzeb. Czy pokój twojego dziecka może wspierać jego harmonijny rozwój, wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływać na nastrój? W jaki sposób myśleć o przestrzeni tych, których najbardziej kochamy, aby była ona im przyjazna? Warto zastanowić się czy miejsce, w którym przebywa nasza pociecha, jest bezpieczne. Dzięki temu zapewnimy dziecku swobodę działania i unikniemy konieczności stałego kontrolowania go. Kable pochowane? Niebezpieczne przedmioty usunięte? Ostre krawędzie zabezpieczone? Kontakty zastawione? Brawo my, właśnie pomogliśmy dziecku przejść pierwszy krok w drodze do samodzielności.  
WIĘCEJ